Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

  کانال تلگرام اهل ولاء کانال تلگرام اهل ولاء اینستاگرام اهل ولاء


پنجشنبه ۱۳ بهمن
۱۴۰۱

10. رجب 1444


1. فوریه 2023


میرزا جواد تهرانی

 

  

میرزاجواد تهرانی 

 

 

ولادت: ۱۳۲۲هـ.ق.                  محلّ­ولادت: تهران.      

وفات: ۱۴۱۰هـ.ق.                 محلّ­دفن: آستان قدس رضوی، بهشت رضا.  

محلّ­تحصیل: قم، مشهد، نجف.

اساتید: حضرات شیخ مرتضی طالقانی، محمّدتقی آملی، میرزا مهدی غروی اصفهانی و ... .

تألیفات: عارف و صوفی چه می­گوید، آیین زندگی و درس­های اخلاق اسلامی و ... .

     ایشان بسیار ساده زیست بود؛ عمّامه­­ای کوچک می­بست و می­فرمود: «اگر خلاف عرف نبود، این را هم نمی­بستم». هیچ­گاه امام جماعت نمی­شد ولی خود به هر طلبه­ای اقتدا می­کرد. هرگز اجازه نمی­داد او را «آیت­الله» خطاب کنند. یکی از روحانیّون می­گوید: «روزی موفّق به بوسیدن دست ایشان شدم و از اتاق بیرون رفتم، وقتی بازگشتم آقا فرمود: "چون تو دست من را بوسیدی، من هم کفش­های تو را بوسیدم"».

     او از امور اجتماعی و رسیدگی به مستمندان غافل نبود. اوّلین مرکزخیریّه­ی درمانی و اوّلین صندوق قرض­الحسنه­ی ایران با مساعدت ایشان تأسیس شد.

     این فقیه عالی­قدر در مراحل مختلف نهضت انقلاب­ اسلامی، به ویژه در دفاع مقدّس حضوری فعّال داشت. زمانی که در جبهه بود با آن قَدِخمیده، روزی چهارده خمپاره به اسم چهارده معصوم شلّیک می­کرد و به گفته­ی دیده­بان که نمی­دانست چه کسی آنها را می­زند، کاملاً به هدف اصابت می­کرد.

     لطافت روح بزرگش او را از کوچک­ترین آزار به دیگران بر حذر می­داشت. روزی مقداری سبزی خرید؛ کمی از راه نرفته بود که بازگشت؛ مغازه­دار گمان کرد سبزی خراب بوده است ولی دید آقا مورچه­­­ای را از سبزی به زمین گذاشت و فرمود: «نخواستم موجب دوری او از خانه­اش شوم».

     این عارف دل­سوخته برای اظهار ارادت به آستان حضرت سیّدالشهداء علیه­السّلام در روز عاشورا، مشک آب بر دوش می­انداخت و به سقّایی عزاداران می­پرداخت.

     خود را هیچ به حساب می­آورد و می­فرمود: «پس از مرگم همین که چند نفر جمع شوند تا بتوانند تابوتم را حمل کنند کافی است و به دیگران خبر ندهید تا مزاحمتی برایشان نباشد».

 

 

افزودن نظر

هرگونه نظرات توهین آمیز و نسبتهای غیر مسلم احراز نشده و خلاف شرع حذف خواهد شد


کد امنیتی
بازنشانی